نکات تمیز کردن داخل خودرو

نکات تمیز کردن داخل خودرو
4.8
(2125)

اگر خودرو وسیله کارتان است یا بچه و حیوان خانگی دارید، میبینید که به سرعت خودروتان کثیف خواهد شد. با توجه به اینکه کفش های کثیف تقریباً همیشه با کف ماشین در تماس هستند و زباله های احتمالی در ماشین باقی می مانند، کابین ممکن است کثیف و بدبو شود. این نه تنها بر راحتی سرنشینان تأثیر می گذارد، بلکه می تواند ذهنیتی ناخوشایند از مالک خودرو را به وجود آورد.

نکات تمیز کردن داخل خودرو
نکات تمیز کردن داخل خودرو

تمیز کردن کابین ماشین زمان زیادی طول نمی کشد و می توان آن را با همان مواد پاک کننده ای که در دسترس است انجام داد. تمامی مراحل تمیز کردن داخل خودرو را می توانید به راحتی در خانه انجام دهید.

پیشنهاد میکنیم مقاله رفع زنگ زدگی و پوسیدگی بدنه خودرو را نیز مطالعه نمایید.

نکات تمیز کردن داخل خودرو

تمامی زباله ها را خارج کنید.

اولین قدم برای تمیز کردن فضای داخلی خودرو، خلاص شدن از شر تمام زباله های داخل ماشین است. زباله ها شامل رسیدهای قدیمی، بلیط پارکینگ، بسته بندی مواد غذایی و سایر موارد است. این مرحله فرصت خوبی است تا تمام مواردی که مدت ها بود آن ها را نگه داشته اید و نیازی به آن ها ندارید از خودرو خارج کنید. همچنین لازم است تمام وسایل اضافی مانند جعبه دستمال کاغذی، کارت های اعتباری، عینک آفتابی، ابزارآلات و هر وسیله دیگری که درون داشبورد و یا کناره صندلی ها قرار داده اید را از خودرو خارج کنید.

خارج کردن زباله ها از ماشین
خارج کردن زباله ها از ماشین

از قسمت های بالا شروع کنید

برای شروع خوب است که دریچه های هوا را بیرون بکشید و داشبورد، فرمان و سایر قسمت هایی که خاک در آن پنهان می شود را تمیز کنید. وقتی ابتدا این کار را انجام می دهید، خاک اضافی به قسمت های پایینی می ریزد و می توانید با جاروبرقی خاک ها را جمع کنید.

به دنبال گرد و غبار باشید

اگرچه ممکن است به سختی دیدخ شوند، اما ذرات ریز گرد و غبار تقریباً در همه جای داخل خودرو پنهان می شوند. بنابراین قبل از شروع به تمیز کردن کلیات، خوب است که هر سطح را با یک برس و جاروبرقی دقیق بررسی کنید و تمامی گردو غبار را پاک کنید.

یکی دیگر از ابزارهای خوب برای این مرحله یک برس کوچک است که به شما امکان می دهد گرد و غبار پنهان شده در گوشه ها و شکاف های غیرقابل دسترس را پاک کنید.

صندلی ها را به جلو بکشید

تقریبا اکثر زباله ها و کثیفی ها زیر صندلی و جایی است که از مقابل چشممان دورمانده است. کشیدن آنها به سمت جلو به شما کمک می‌کند زباله‌های اضافی را که ممکن است در طول مدت ها انباشته شده‌اند را دور بیندازید.

کفپوش ها را بردارید و تمیز کنید

در مرحله بعد، کفپوش ها را بردارید و آن ها را بشویید. شن و ماسه و زباله ها را از روی کفپوش ها تکان دهید یا با جاروبرقی آن ها را تمیز کنید.

تمیز کردن کفپوش ماشین
تمیز کردن کفپوش ماشین

سپس از آب تحت فشار شلنگ استفاده کنید تا خاک اضافی را بشویید و کفپوش ها را با یک برس و مقداری آب صابون بشویید. یک محلول آب و چند قطره صابون ظرفشویی می تواند کفپوش ها را تمیز کند. در آخر، قبل از اینکه دوباره آنها را در ماشین خود قرار دهید با آب بشویید و بگذارید کاملاً در هوا خشک شوند.

تمامی سطوح را پاک کنید

قدم بعدی برای تمیز کردن فضای داخلی خودرو این است که گرد و غبار روی سطوح سخت را با یک پارچه میکروفیبر یا برس نرم پاک کنید. تمام قسمت ها، به خصوص داشبورد، کناره های در، کنسول وسط، دریچه های تهویه مطبوع و صندوق عقب را تمیز کنید.

پس از آن، می‌توانید از یک پارچه میکروفایبر مرطوب برای پاک کردن سطوح استفاده کنید تا ظاهر براقی پیدا کنند. همچنین می‌توانید از محصولات تمیزکننده مانند آب و صابون یا دستمال‌های ضدعفونی‌کننده برای ضدعفونی سطوح استفاده کنید. اگر روکش چرمی روی فرمان، داشبورد یا پانل در دارید، بهتر است آنها را با یک پاک کننده مخصوص چرم پاک کنید.

کنسول مرکزی را تمیز کنید

کنسول وسط معمولاً دارای جا لیوانی است که ممکن است کثیف شود. اگر جا لیوانی قابل جدا شدن است، اجازه دهید در مقداری آب گرم و کمی مایع ظرفشویی خیس بخورد. آن را با اسفنج تمیز کنید. کار را با پاک کردن آن با یک پارچه نرم و شستشوی خوب با آب تازه به پایان برسانید. کنسول را خشک کرده و دوباره سرهم کنید.

تمیز کردن کنسول خودرو
تمیز کردن کنسول خودرو

بقیه قسمت های داخلی را جاروبرقی بکشید

بعد از تمیز کردن تمامی سطوح، لازم است تمام قسمت ها را جارو بکشید. کف ماشین، زیر صندلی‌ها، صندوق عقب، داشبورد. اگر جاروبرقی به اندازه کافی قدرتمند نیست که ذرات گرد و غبار را از بین ببرد، از یک برس برای انجام کار استفاده کنید.

نکته: از یک خلال دندان یا یک موچین استفاده کنید تا زباله‌ها را از کوچک‌ترین گوشه‌ها و شکاف‌های داخلی خودرو پاک کنید. همچنین می توانید با سری نازک جاروبرقی تمامی غبارهای کنسول و داشبورد را تمیز کنید.

جاروبرقی کشیدن تمام سطوح
جاروبرقی کشیدن تمام سطوح

صندلی ها را تمیز کنید

تمیز کردن صندلی ها را ابتدا با جاروبرقی شروع کنید. برای تمیز کردن اطراف دوخت و در شکاف ها، از سری های کوچک تر جاروبرقی استفاده کنید. در مرحله بعد، از محصولات مناسب برای تمیز کردن صندلی خود استفاده کنید. اگر صندلی های چرمی دارید، آن ها را با یک پاک کننده مخصوص چرم پاک کنید.

همچنین می‌توانید از نرم‌کننده چرمی استفاده کنید تا روکش‌ها را انعطاف‌پذیر و براق نگه دارید. سپس اجازه دهید تا صندلی ها خشک شوند. برای صندلی های پارچه ای، می توانید از پاک کننده های پارچه ای و برس نرم برای پاک کردن لکه ها و احیای صندلی ها استفاده کنید.

برای صندلی هایتان روکش نصب کنید.

اگر فضای داخلی خودروتان دچار فرسودگی شده است، نصب روکش صندلی ها نه تنها باعث راحتی ونظم فضای داخلی خودرو می شود، بلکه به استایل و زیبایی فضای خودرو نیز می افزاید.

فرمان را ضد عفونی کنید

تجمع میکروب‌ها و باکتری‌ها را از روی فرمان و دستگیره‌های تعویض دنده با یک دستمال ضدعفونی‌کننده از بین ببرید و سپس با یک پارچه میکروفیبر تمیز خشک کنید.

نکته: فراموش نکنید که کمربندهای ایمنی خود را تمیز کنید. از پاک کننده چندمنظوره برای تمیز کردن نوار پارچه ای استفاده کنید تا کثیفی و لکه را از بین ببرد. بست های فلزی و گیره پلاستیکی را با یک پارچه میکروفیبر مرطوب پاک کنید.

ضدعفونی کردن فرمان
ضدعفونی کردن فرمان

شیشه ها را تمیز کنید

پاک کردن کامل پنجره ها ضروری است زیرا دید مناسب برای ایمن ماندن در حین رانندگی ضروری است.

هنگام تمیز کردن فضای داخلی خودرو، شیشه ها را در آخرین مرحله تمیز کنید تا در حین حرکت، خطر کثیف شدن شیشه را نداشته باشید. در حالی که می توانید از شیشه پاک کن برای تمیز کردن آنها استفاده کنید، یک پاک کننده همه منظوره نیز می تواند کار را به خوبی انجام دهد. اگر این محصولات را ندارید، حتی می توانید از چند قطره شوینده ظروف رقیق شده در آب برای پاک کردن پنجره های خود استفاده کنید.

پنجره های خود را کمی پایین بیاورید و از بالا شروع کنید تا بتوانید هر مایعی را که از کناره می چکد بگیرید. برای خشک کردن پنجره ها، از یک پارچه میکروفایبر تمیز و خشک برای جلوگیری از ایجاد لک استفاده کنید.

برای آموزش کامل تمیز کردن داخل خودرو می توانید ویدیو زیر را مشاهده کنید.

از بین بردن بوی آزاردهنده

در نهایت و بعد از انجام تمامی مراحل تمیز کردن داخل ماشین بازهم خودروی شما بوی بدی می دهد، روی موکت زیر کفپوش ها و صندلی های پارچه ای را جوش شیرین خشک بپاشید. سپس 24 ساعت زمان دهید و بعد با جاروبرقی آن را تمیز کنید.

همچنین می توانید با قرار دادن مقداری جوش شیرین یا زغال چوب در یک ظرف پلاستیکی در بسته، بوها را کنترل کنید. چند شکاف بر بسته قرار دهید و آن را زیر یکی از صندلی ها قرار دهید. برای عملکرد مناسب می توانید محتویات بسته را یک ماه درمیان تعویض کنید.

برای بوهای واقعاً تند، ممکن است نیاز به خرید یک بوگیر داشته باشید. اگر بوی تند و متعفن مانند کپک حس می کنید، لازم است که خودرو را به کارواش های حرفه ای بسپارید، زیرا ممکن است لکه های اولیه به داخل صندلی نفوذ کرده و باعث کپک زدگی شده باشند.

 

برای ضد عفونی کردن کابین از چه چیزی می توان استفاده کرد؟

برخی از محصولات وجود دارند که می توانید برای ضد عفونی کردن کابین خود استفاده کنید. از جمله دستمال‌های مرطوب، اسپری‌های ضدعفونی‌کننده برای فضای داخلی خودرو و موارد دیگر. اغلب، می‌توانید آنها را در سوپرمارکت یا فروشگاه لوازم خودرو پیدا کنید.

هر چند وقت یکبار باید داخل ماشین خود را تمیز کنید؟

اینکه چند وقت یکبار ماشین خود را تمیز کنید به شرایط رانندگی، نحوه استفاده از وسیله نقلیه، تعداد مسافران و تعداد دفعات رانندگی شما بستگی دارد.

هنگام نگهداری خودرو، ایمنی همیشه در اولویت قرار دارد. شیشه های داخلی را حداقل هر ماه تمیز کنید یا زمانی که کثیفی مانع از دیدن وسایل نقلیه روبرو می شود. زباله ها را از روی کفپوش و داشبورد سمت راننده در صورت تداخل با کنترل وسیله نقلیه خارج کنید. تمیز کردن کامل داخل خودرو دو بار در سال کافی است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

عضو شوید
آگاه شوید
guest
0 نظرات
فید بک نظرسنجی داخل متن
مشاهده تمام نظرات
0
نظر شما برای ما مهم است، لطفا دیدگاه خود را بفرماییدx
تماس با ما و ثبت سفارش